kıl dönmesi ile kıl batması arasındaki fark nedir

Kıl Dönmesi ile Kıl Batması Arasındaki Fark

Kıl dönmesi ve kıl batması genellikle insanlar tarafından karıştırılmaktadır. Kıl dönmesi ve kıl batması arasındaki en büyük fark olarak, kadınlarda özellikle bacak ve koltuk altı bölgelerinde görülürken erkeklerde sadece tıraş edilen bölgelerde görüldüğünü söyleyebiliriz. Kıl dönmesi ise çoğunlukla erkeklerde olmak üzere nadiren kadınlarda kuyruk sokumu bölgesinde görülür. Çok sık olmasa da kıl dönmesinin göbek bölgesinde de görüldüğünü söyleyebiliriz.

Bacakta görülen kıl batmasının en büyük sebebi kılların ağda gibi yöntemlerle kökten alınmasıdır. Kökten alınan kıllar gelişecek yol bulamayarak deri altında gelişir. Kıl batması bacaklarda sivilcelere sebep olurken cilt yüzeyine çıkacak yolu bulana kadar bu sivilce büyür ve gelişmesine devam eder. Büyüme evresinde sivilce patlayabilir.

Kıl dönmesi ile kıl batması arasındaki temel 5 fark;

 • Kıl batması erkeklerde yüz ve koltuk altı gibi tıraş olunan bölgelerde görülür. Kadınlarda ise sık sık ağda yapılan bacak bölgesinde görülür.
 • Kıl dönmesi çoğunlukla erkeklerde nadiren kadınlarda yüzde 95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde rastlanır. Nadiren de olsa göbek çevresinde de oluşabilir.
 • Kıl dönmesinde uzman müdahalesi gerekir. Fakat kıl batmasında hijyene dikkat edildiği sürece ufak birkaç yöntemle kıl batmasının önüne geçilebilir.
 • Kıl dönmesi genellikle kişinin bütün hayatını etkiler. Fakat kıl batmasında böyle bir problem görülmez.
 • Kıl dönmesi genellikle temizliğine dikkat etmeyen saç bakımını az yapan kişilerde görülür. Kıl batması ise ağda veya tıraş yapan herkes de görülebilir.

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl dönmesi tedavi yöntemleri ve ameliyatsız tedavi yöntemi hakkında bilgi almak için ı

Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi (Kristalize Fenol Yöntemi ile) hakkında bilgi almak için tıklayın.

Kıl dönmesinde cildin alt bölümünde büyüdükçe incelerek saç kılı ve vücut kılı haline gelen bir durumdur. Genellikle saçlardan veya sırttan dökülen kılların kuyruk sokumundaki ter ve kıllara tutularak cildin altına delik oluşturarak girmesidir.

Sağlıklı olan bireylerde 150 ile 200 bin arasında saç teli bulunur ve bu saç telleri 2 – 3 yıl arayla kendisini yeniler. Gün içerisinde ise normal bireylerde 100’e yakın saç dökülür. Bu dökülen saçlar ve kıllar hijyenine gerekli dikkati göstermeyen kişilerde kuyruk sokumuna buradan da cilt altına ilerler.

Kıl Dönmesi Nasıl Engellenir?

Kıl dönmesinin önlenilmesi için eğer kıl dönmesi oluşmuşsa cerrahi müdahale gereklidir. Müdahale sırasında kıllarla beraber kılları saran kapsüllerde alınır ve kuyruk sokumunda delikler meydana gelebilir. Eğer bu cerrahi işlem sırasında zar alınmazsa daha büyük kıl dönmesi sorunları oluşabilir.

Kıl Batması Nasıl Oluşur?

Kıl batması özellikle kadınlarda sık sık görülür. En sık görüldüğü bölge ise ağda yapılan bacak bölgeleridir. Ağda işlem şekli olarak kılları kökünden aldığı için kıllar çıkacak yer bulamaz ve derinin altından çeker. Bu derinin altından büyüyen kıllar kadınların batık dediğimiz sorunlar yaşamasına sebep olur. Bacaklara ek olarak erkekler ve kadınlarda koltuk altı bölgelerinde de görülebilir.

kıl batması nasıl engellenir

Kıl Batması Nasıl Engellenir?

 • Kıl batmasının önlenmesi için ağda yapılan bacaklara gül yağı ve zeytin yağı gibi yağlar sürülmelidir. Bu yağlar cildin yumuşamasını ve kılların yolunu bulmasını sağlar.
 • Ağda yapılacağı sırada kılların çok uzun olmamasına dikkat edilmelidir. Uzun olan kıllar ağda işleminde kökten çıkmayarak cilt altından kırılabilir.
 • Cildi yumuşatmak için bütün vücudunuzda nemlendirici kremler kullanabilirsiniz.
 • Duş aldığınız sırada vücudunuzu keselemelisiniz. Ilık su kullanmanız gerekiyor.
 • Limon suyu veya elma suyu gibi sularla normal su karıştırılarak cilde masaj yapılabilir. Bu cildinizi yumuşatacaktır ve cilt köklerini zayıflatarak kıl batmasına engel olacaktır.
 • Cildinize maskeler uygulayarak cilt gözeneklerinizi açabilirsiniz. Bu kıllar büyürken daha rahat yol bulmasını sağlayacaktır.

Kaynak: https://kildonmesi.gen.tr/kil-donmesi-ile-kil-batmasi-arasindaki-fark/

Orçun Oral Şentürk

OP. DR. ORÇUN ORAL ŞENTÜRK

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*