Sağlığınız bizim önceliğimizdir!

Kıl Dönmesi Belirtisi Nasıl Anlaşılır?

Kıl dönmesinin ilk başlarda anlaşılması çok önemlidir. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis kıl dönmesinde de önemlidir. Kıl dönmesinin ilk oluşma evrelerinde doku içerisine giren kıllar ilk evrede az olduğu için sadece 1 – 2 cm büyüklüğünde hafif ağrılı şişlikler oluşur. Eğer dikkatli şekilde incelenirse kuyruk sokumunda veya kıl dönmesinin oluştuğu bölgede birkaç tane delik görebiliriz. Hastalık ilk aşamalarında çok önemli belirtiler oluşturmaz. Bu yüzden hastalarda tedavi süreçlerini bir süre ertelerler.

Sert oturma gibi durumlarda kıllar vücuttan ayrılacağı için hafif akıntı şikayetleri oluşabilir. Bu şikayetler uzun zaman devam edebilir ve çok kötü bir kokuya sahiptir. Hastalık ilerler ve enfeksiyon kaparsa apse gelişme kaydeder ve bu evrede tablo tamamen değişecektir. Enfeksiyon kaptıktan sonra ateş, ağrı ve titreme gibi sorunlar meydana gelebilir.

Kıl dönmesini tedavi aşamasında cerrahi müdahale yapıldıysa uzun bir süre müdahalenin yapıldığı yerden cerahatli akıntı gelecektir. Kıl dönmesinin ilk fark edilmesi genellikle deliklerin fark edilmesiyle değil o bölgede yaşanan ağrı, acı ve abse ile belli olur. Doktorlar muayeneyi gerçekleştirdiği zamanda ise bu delikleri görür ve gerekli tedaviye başlar.

Kıl Dönmesi Kimlerde Görülür?

Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumunda nadiren göbek çevresinde kılların deri altına ilerleyerek yuva kurması işlemidir. Kıllar o bölgede ilerler ve mağara gibi bir oluşum yaparak birleşirler. Bu durum genellikle oturarak çalışan veya cildinde çok fazla yağ olan kişilerde görülür. Aynı zamanda sırt bölgesinde çok fazla kıl bulunan kişilerde de kıl dönmesi oluşma ihtimali çok yüksektir. Bazı durumlarda sakallarda da kıl dönmesi görülebilir. Fakat bu durum çok nadirdir ve genellikle kıl dönmesi zannedilen bu yapı kıl batmasıdır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Op. Dr. Orçun Oral Şentürk
Op. Dr. Orçun Oral Şentürk

Op. Dr. Orçun Oral Şentürk, 1975 yılında doğdu. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Eğitim hayatını başarılı bir şekilde tamamlayan Orçun Oral Şentürk, Çorlu Askeri Hastanesi’nde ve Bingöl Devlet Hastanesi’nde görev yaptı.

Devamını Gör
Güncel bilgiler, promosyonlar ve içgörüler almak için bültenimize kaydolun