Kıl Dönmesinde Kristalize Fenol Tedavisi

Kristalize Fenol yöntemi 1968 yılında Almanya’da bulunup daha sonra Amerika’da yaygınlaşan bir tedavi yöntemidir. Türkiye’de de öncülüğünü Elazığ Fırat Üniversite’si yapmıştır ve yaklaşık 15 yıllık bir ön çalışması bulunmaktadır.

Kıl dönmesinde en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi kristalize fenol tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi herhangi bir kıl yumağı alınmadığı için bir cerrahi işlem olarak algılanmaz ve genellikle klinik bulguları azaltmaya yönelik çalışmalar yapılır. Bu işlemde hasta rahatlar fakat sinüs yerinde kalmaya devam eder.

Kristal fenol tedavi yönteminde kullanılan madde şekere benzeyen kristal yapıda bir maddedir. Bu madde kullanıma başlamadan önce sulanır. Kıl dönmesinde kullanılan diğer ameliyatsız yöntemler gibi bu yöntemde ki ana göreve sahip olan maddede kristal fenoldur. Kristal Fenol, bölgede kıl yumağının olduğu bölgeye girerek buradaki yabancı cisimleri bölgeden uzaklaştırmayı amaçlar. Fenol genellikle burada kılları eritir. Aynı zamanda cerrahi aletler kullanılarak cilt altında olan kıllar temizlenmeye çalışılır ve oluşacak olan boşluklarda tüy, kıl veya elbise tozu gibi maddelerin kalmaması için bölge formik asitle yıkanır. İşlemler komple bittiğinde ise vücut içerisinde hiçbir ilaç kalmaz.

Tedavide Başarı Şansı Nedir?

Kristal Fenol yardımıyla yapılan ameliyatsız tedavi yönteminde kılların yeterince temizlenmemesi ve giriş deliklerinin hala bulunması nedeniyle kıl girme riski hala devam eder. Fakat temizlik iyi yapıldığı zaman ve sonraki dönemlerde kıl girmemesi için bölgenin hijyenine iyi bir şekilde dikkat edildiği zaman kıl dönmesinin tekrarlama ihtimali oldukça düşecektir. Hastalara genellikle kıl dönmesinin tekrar etmemesi için sırt bölgesi için lazer tedavisini tavsiye ediyoruz.

Kristalize Fenol yöntemi ile kıl dönmesi hastalığının tedavisi yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir.

Kaynak : https://kildonmesi.gen.tr/fenol-tedavisi-nedir/

Orçun Oral Şentürk

OP. DR. ORÇUN ORAL ŞENTÜRK

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*