Hemoroid tedavisinde ameliyatsız yöntemleri arasında yer alan ve cerrahi işlem gerektirmeden uygulanabilinen; halk arasında bağlama, lazer tedavisi, boğma veya enjeksiyon tedavisi olarak da bilinen yöntem Band Ligasyon (Bağlama) Yöntemi’dir.  Evre 1’den 4’e kadar ayrılan Hemoroid hastalığının 3. evresine kadar olan hastalarda ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Genel olarak bir istatistik vermemiz gerekirse hemoroid hastalarının %90’ı ameliyatsız tedavi yöntemlerine uygundur. Bu yüzden de Band Ligasyon yöntemi en çok tercih edilen yöntemdir diyebiliriz.

Aspiratöre bağlı olarak çalışan Band ligasyon aletinin ucuna takılan lastik hemoroid yüzeyi vakumlandıktan sonra hemoroidi boğacak şekilde bırakılır. Ardından lazer ile hemoroidin etrafındaki kılcal damarlar kurutulur ve 5-7 gün içerisinde lastik ile boğulan ve kurutulan hemoroid düşer.

Ağrı, kanama ve tuvalet esnasında zorlanma şikayetleri yaşayan hemoroid hastalarının ameliyat korku ve çekincelerini ortadan kaldıran Band Ligasyon (Bağlama) Yöntemi anestezi ve cerrahi işlem gerektirmediği için kısa sürede hastanın tedavi edilmesini sağlar.

Op. Dr. Orçun Oral Şentürk Ameliyatsız Tedavi Yöntemi Band Ligasyon’u Tanıtıyor

Hemoroid Band Ligasyonu Animasyon

Lazer Hemoroidoplasti Animasyon Görünümü

Orçun Oral Şentürk

OP. DR. ORÇUN ORAL ŞENTÜRK

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*