bacakta kıl dönmesiÜlkemizde özellikle erkekler arasında sıklıkla oluşan kıl dönmesi hastalığı genellikle kalça, kuyruk kısmına olur. Çok küçük bir ihtimalleyse göbek kısmında ve saç kesimi yapan berberlerin ellerinde oluşmaktadır. Bu bölgeler dışındaki bölgelerde ise kıl dönmesi değil tıp dilinde Pilonidal Sinus dediğimiz kıl batması meydana gelir.

Kıl dönmesi genellikle erkeklerde karşımıza çıkarken kıl batması sorunu genellikle kadınlarda sık görülür. Kıl batması sorununun en ana sebebiyse kadınların kıllarını ağda kullanarak kökten almasıdır. Kökten olacak şekilde alınan kıllar yeniden çıkma sırasında bir yol bulamadığı için batığa neden olur. Kıl batmasının oluşmasını engellemek için ağda gibi kökten çözümlere başvurmak yerine yüzeysel yollardan almanız gerekmektedir.

Kıl batması ile kıl dönmesi arasında olan büyük farklardan biriyse bir sivilce görünümüne sahip olan kıl batması kısa süre sonra patlıyor. Kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelen kıl dönmesiyse gün geçtikçe ilerliyor. Zaman geçtikten sonra ise kötü kokuya sahip olan bir akıntıya ve iltihaba neden oluyor. Aynı zamanda kıl batması sadece bacak bölgesinde gözükmez ek olarak koltuk altı ve kollarda da gözükebilir.

Kıl Batması ve Kıl Dönmesi Arasındaki Farklar

-Kıl batmasının meydana gelmesi erkeklerde tıraş edilen bölgelerde, kadınlarda ise ağda yapılan bölgelerde meydana gelir.

-Kıl dönmesi genellikle erkeklerde görülür. Bayanlarda çok fazla gözükmez. Yüzde 95 oranındaysa kuyruk sokumu bölgesinde görülür.

-Kıl dönmesinde mutlaka uzman doktorlardan yardım alınması gerekirken, kıl batması sorununda kendiniz uygulayacağınız bazı yöntemler sayesinde bu sorundan kurtulabilirsiniz. Temizliğe ve kişisel bakıma önem verirseniz bu sorun çözülecektir.

-Kıl dönmesi sosyal hayatı da önemsiz olarak etkilerken kıl batması böyle bir probleme sebep olmaz.

-Kıl batmasına ağda ve tıraş yapan bütün kadın ve erkeklerde rastlarken kıl dönmesine saç ve vücut bakımını yeterli yapmayan kişilerde görürüz.

Kıl dönmesi hastalığı %99 oranında kalça kısmında, kuyruk sokumu dediğimiz bölgede olup, geri kalan %1’lik kısım ise göbek bölgesi ve saç kesimi yapan berberlerin ellerinde oluşan vakalardır. Bu çok sık rastlanan bir durum değildir. Bunun dışında görülen vakalar ise Pilonidal Sinus (kıl dönmesi) değil, aksine kıl batması problemi olduğunu bilmelisiniz.

Kıl Batması Neden Olur?

Konuya açıklık getirip sorunu anladığımıza göre dilerseniz birde bu kıl batması sorunu neden olur, hangi önlemleri almamız gerektiğini yine Op. Dr. Atilla KAYA’nın makalesinden aktaralım.

Ağda Kullanımı Riski Artırıyor?

Özellikle kadınlarda sık görülen kıl batmasının en büyük nedeni ağda ile kılların kökten alınması şeklindedir. Kökünden alınan kıllar yeniden çıkma aşamasında yolunu bulamayıp, batığa neden olmaktadır. Ağda gibi kökten almak yerine yüzeyden temizlemek sorunu çözecektir.

Sivilce Şeklinde Görünümü Olur?

Pilonidal Sinus ile kıl dönmesi arasındaki bir diğer fark ise büyük bir sivilce görünümünde olan kıl batması belli bir süreden sonra patlamasıdır. Kuyruk sokumunda meydana gelen kıl dönmesi ise sürekli ilerleyerek zamanla iltihap ve kötü kokulu akıntıya neden olmaktadır. Kıl batması sadece bacaklarda değil aynı zamanda koltuk altlarındada sıkça görülür.

Kıl Dönmesi ile Kıl batması Arasındaki 5 Fark

  • Kıl batması erkeklerde tıraş bölgelerinde ( yüz, koltuk altı, etek altı, ) kadınlarda ağda yapılan bacak bölgelerinde görülür.
  • Kıl dönmesi hem erkek hem de bayanlarda özellikle %95 oranında kuyruk sokumunda ve nadiren de olsa göbek bölgesinde görülür.
  • Kıl dönmesi uzman müdahalesi gerektiren büyük bir sorun olup kıl batması bazı özel yöntemler, temizlik ve kişisel bakım ile geçen bir problemdir.
  • Kıl dönmesi kişinin hayatını etkilerken kıl batması çok fazla problem oluşturmaz.
  • Kıl dönmesi temizlik ve saç bakımını az yapan kişilerde sıkça görülürken kıl batması ağda ve tıraş yapan tüm erkek ve bayanlarda görülür.

 

Kaynak : https://kildonmesi.gen.tr/bacakta-kil-donmesi/

Orçun Oral Şentürk

OP. DR. ORÇUN ORAL ŞENTÜRK

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.

*